Vzpomínková akce PAMATUJ!

Dne 7.3.2013 se na pozvání pěveckého sboru YMCA – Jakoubek připojily jindřichohradecké pěvecké sbory k výzvě PS Geshem k uctění památky obětí největší masové vraždy v dějinách naší země – 3792 Židů, kteří zahynuli během jediné noci 8.3.1944 v koncentračním táboře Osvětim – Birkenau.

Vzpomínková akce začala v 16 hodin na náměstí Míru společným vystoupení 4 jindřichohradeckých pěveckých sborů. YMCA – Jakoubek, PS Smetana, Zanoty a Chrámový sbor Adama Michny zazpívaly 3 písně, které ve stejnou chvíli zpívaly sbory po celé republice – Hatikva, Shema Jisrael a Kde domov můj. Na náměstí Míru se sešla asi stovka diváků a celé vystoupení bylo velmi působivé. Diváci si mohli na rozdávaných letáčcích přečíst stručné vysvětlení celé vzpomínkové akce a informaci o tom, že program bude pokračovat přednáškou v bývalé synagoze.

Tam se nás sešlo asi 40 a s vděčností jsme vyslechli přednášku Mgr. Blanky Nové o historii hradeckých Židů, jejíž součástí byla zmínka o Blančinu pradědečkovi a čtené vzpomínky paní Leopoldiny Šimonové. Přednáška byla proložena zpěvem PS Jakoubek a uzavřena čtením jmen 126 hradeckých obětí 2. světové války – během čtení zapalovaly děti svíčky za každé přečtené jméno a i tady šlo o velmi silný moment.

Myslím, že podobné akce jsou velmi potřebné a doufejme, že nezůstane jen u jedné. Příští rok uplyne od zmíněného vyvraždění 70 let a tak by mohla v JH vzniknout milá tradice.

Napište komentář.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *